montaż drzwi

Czy da się zamontować drzwi bez wymiany futryny?

Remont mieszkania to nie tylko wymiana mebli i malowanie ścian. Często zakres prac jest o wiele szerszy i obejmuje również wymianę podłóg oraz drzwi. W przypadku drzwi wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ich demontaż dotyczy wyłącznie wymiany skrzydła, czy też może obejmuje konieczność wymiany ościeżnicy. Wymiana drzwi wraz z futryną wymaga większych nakładów finansowych, a ponadto dotyczy bardziej zaawansowanych prac, dlatego są tacy, którzy za wszelką cenę chcą jej uniknąć. Na pytanie, czy da się zamontować nowe drzwi na starej futrynie, odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Czy można zamontować drzwi na starej futrynie?

Montaż nowych drzwi bez wymiany futryny jest możliwy, ale nie w każdym przypadku. Po pierwsze największe znaczenie ma stan futryny. Jeśli nie jest ona wypaczona oraz nie widać na niej uszkodzeń, które wpływają na jej funkcjonalność i estetykę, można ją zachować. Montaż drzwi na starą futrynę w Częstochowie oferuje nasza firma Made Doors. Przy doborze nowych drzwi do starej futryny sprawdzamy szerokość felcu oraz wysokość i szerokość drzwi.  Warto pamiętać, że w zależności od roku wybudowania obiektu, takie wartości mogą się różnić, a bez ich określenia nie da się dopasować nowego modelu drzwi do starej futryny. Ocena szerokości felcu pozwala na precyzyjne osadzenie drzwi w futrynie, z kolei zmierzenie szerokości i wysokości otworu umożliwia dobór skrzydła o pożądanych wymiarach.

Co ważne, niekiedy nawet niestandardowy wymiar drzwi, nie oznacza konieczności wymiany starej futryny. Często rozwiązaniem w takim przypadku jest zastosowanie ościeżnic nakładkowych, które umożliwiają dopasowanie nowych modeli drzwi do starych, zachowanych w dobrym stanie ościeżnic. Kiedy więc wymiana futryn okazuje się konieczna? Wymianę ościeżnicy zaleca się wtedy, gdy problemem jest uszkodzona futryna. Jeśli ościeżnica jest wypaczona, dopasowanie nowych drzwi może być problematyczne, a często nawet i niemożliwe. Co więcej, uszkodzenia futryny zaburzają też estetykę drzwi, dlatego, jeśli nie da się ich naprawić, rekomendujemy zakup nowej ościeżnicy.