montaż drzwi

Czym jest felc i jakie ma znaczenie przy montażu drzwi?

Na rynku znaleźć można różne rodzaje drzwi. Podstawowy podział odnosi się do ich sposobu otwierania, konstrukcji oraz materiału, z jakiego zostały wykonane. W pierwszej kategorii wyróżnić można m.in. drzwi rozwierane, przesuwne i harmonijkowe. W drugiej – płytowe lub płycinowe, a w trzeciej – drewniane, szklane lub z płyty MDF bądź HDF. Jeszcze jeden popularny podział dzieli drzwi na przylgowe i bezprzylgowe. W tych pierwszych kluczową rolę odgrywa felc. Sprawdź, czym jest oraz dowiedz się, jaką pełni funkcję.

Felc – co to za element?

Aby zrozumieć, czym jest felc, na początku należy poznać różnice między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi. Drzwi bezprzylgowe to takie, które mają schowane zawiasy. Dzięki temu krawędź, która łączy skrzydło z ościeżnicą, jest gładka, a drzwi nie odstają od futryny. W efekcie skrzydło prezentuje się tak, jakby zostało schowane w futrynie. Takie konstrukcje świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Drzwi przylgowe z kolei wyróżniają się charakterystycznym zakończeniem krawędzi – wcięciem, które nachodzi na ościeżnicę. Wcięcie to nazywane jest też wrębem lub felcem. Felc sprawia, że drzwi nie tworzą z ościeżnicą jednej płaszczyzny, a wyraźnie się od niej odcinają. Taki efekt pasuje do wnętrz urządzonych np. w stylu klasycznym, rustykalnym oraz retro.

Do czego służy felc w drzwiach przylgowych?

Już wiesz, że felc to wcięcie, które wyraźnie odcina skrzydło drzwiowe od ościeżnicy. Sprawdźmy teraz, jaka jest jego rola. Felc oprócz tego, że ma znaczenie przy montażu skrzydła, pełni istotną funkcję przy wymianie drzwi bez wymiany futryny. Montażem nowych drzwi na stare futryny w Częstochowie zajmuje się m.in. firma Made Doors. Przed wyborem nowych drzwi do starej ościeżnicy należy zmierzyć szerokość felcu po to, by określić, czy jest możliwość osadzenia danego modelu drzwi na futrynie. Felc może mieć różną szerokość. Przyjmuje się, że w starszym budownictwie wcięcia mają szerokość 20 mm, z kolei w nowszym 25 mm. Konstrukcja drzwi przylgowych sprawia, że ich montaż jest mniej wymagający, a dostęp do zawiasów w przypadku ich regulacji zdecydowanie swobodniejszy.