wymiana drzwi

Jak zamontować nowe drzwi na starą futrynę?

Wymiana drzwi wraz z ościeżnicami w starych mieszkaniach to dość inwazyjna czynność, która wymaga wyższych nakładów finansowych oraz wiąże się z demontażem starych futryn. Okazuje się jednak, że demontażu starych futryn można uniknąć, jednocześnie przyspieszając realizację remontu oraz obniżając jego finalne koszty. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest montaż nowych drzwi na stare ościeżnice. I choć taka opcja jest możliwa, warto pamiętać, że nie zawsze da się ją zrealizować we wszystkich przypadkach. O tym, kiedy można zamontować nowe drzwi na starą futrynę oraz w jaki sposób można to zrobić, piszemy w dalszej części artykułu.

W jaki sposób montuje się nowe drzwi na starą ościeżnicę?

Zanim podejmie się decyzję o montażu nowych drzwi na starą futrynę, należy ocenić jej stan. Nie da się zamontować nowych skrzydeł na futrynę, która jest wypaczona lub wyraźnie uszkodzona. Co więcej, zniszczona ościeżnica wpływa też na ogólną estetykę drzwi, dlatego, gdy nie da się naprawić uszkodzeń, warto zdecydować się na zakup nowej futryny. Jeśli jednak stan futryny nie wskazuje na konieczność jej wymiany, w Częstochowie montaż drzwi bez wymiany futryn oferuje nasza firma Made Doors.  Jak wygląda taki montaż? W tym przypadku kluczowe znaczenie ma zmierzenie wymiarów otworu drzwiowego oraz szerokości felcu. Określenie tych wartości umożliwia dopasowanie do starych futryn nowych drzwi o odpowiedniej wysokości i szerokości.

Ocena szerokości felcu ma z kolei znaczenie dla precyzyjnego osadzenia skrzydeł w futrynie. Warto przy tym zwrócić uwagę na rok wybudowania danego budynku. W obiektach budowanych od lat 80. felce mają szerokość 25 mm, z kolei w starszym budownictwie mają 20 mm szerokości. Znając te wartości, można zamówić drzwi na wymiar, które będą idealnie dopasowane do futryny. Jeśli jednak wymiary otworu drzwiowego okazują się niestandardowe, rozwiązaniem może być zakup ościeżnicy nakładkowej. Przy jej zastosowaniu można zwęzić otwór, co ułatwi dopasowanie nowoczesnych skrzydeł, a jednocześnie pozwoli zapobiec wymianie starej ościeżnicy.